Szanowni Państwo 15.09.2020 obchodzimy Europejski Dzień Prostaty.

Po raz pierwszy Europejski Dzień Prostaty obchodzony był 15 września 2006 roku. Ustanowiony został przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne i jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.

Rak prostaty (rak stercza, rak gruczołu krokowego) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W Polsce zajmuje drugie miejsce w zestawieniu zapadalności/zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych i ustępuje jedynie rakowi płuca.

Ryzyko raka gruczołu krokowego wzrasta z wiekiem. Rak prostaty atakuje zazwyczaj mężczyzn po 45. roku życia. Dotyka ok. 30 % mężczyzn po 50. roku życia i aż 80 %. po 80. roku życia. Nowotwór prostaty rozwija się powoli - od pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do wystąpienia objawów choroby upływa nawet kilkanaście lat. Podczas gdy badanie u specjalisty, oznaczenie PSA (antygenu swoistego dla prostaty) we krwi oraz biopsja gruczołu krokowego, wystarczają do wykrycia ogromnej większości przypadków choroby na bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym etapie jej rozwoju.

Prostata wytwarzająca wydzielinę, w której poruszają się plemniki (stąd od jej prawidłowego funkcjonowania zależy płodność mężczyzny) to niewielki narząd wielkości kasztana, położony poniżej pęcherza moczowego, otaczający cewkę moczową. Jego powiększenie prowadzi do pojawienia się mało komfortowych objawów, związanych ze zwężeniem dróg odpływu moczu oraz uciskiem na pęcherz moczowy: częstego i z trudnościami oddawania moczu (także w nocy), uczucie parcia na mocz, zaburzenia erekcji. Należy liczyć się z tym, że łagodny rozrost gruczołu krokowego może dotknąć każdego mężczyznę po przekroczeniu odpowiedniego wieku, im starsza populacja tym większy odsetek tych z powiększoną prostatą, dodatkowym sprzymierzeńcem jest otyłość oraz dieta obfitująca w tłuszcze. Czynnikami zmniejszającymi ryzyko zachorowania jest zdrowa dieta, niepalenie tytoniu, regularna aktywność fizyczna i prawidłowa masa ciała. Czynniki te nie tylko chronią przed chorobą, ale też poprawiają rokowanie mężczyzn, którzy na raka prostaty zachorowali.

Rak gruczołu krokowego przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Charakterystyczne objawy dla łagodnego rozrostu gruczołu krokowego mogą być również pierwszym sygnałem raka. Największym sprzymierzeńcem raka prostaty jest, niestety, brak świadomości oraz wstyd związany z wizytą u lekarza urologa. Tymczasem proste i regularne badania u lekarza urologa wystarczą do wykrycia raka prostaty w jego wczesnej fazie zaawansowania, pozwalającej na całkowite wyleczenie.

Mężczyzno, postaw na zdrowie!


Źródło: https://zdrowie.pap.pl/