Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS

Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, prasie, w Internecie. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia przypina Czerwoną Kokardkę.

Polscy eksperci coraz częściej mówią, że naszym największym problemem jest niska wykrywalność, a więc zbyt mała liczba osób, które poddają się testom na obecność wirusa HIV.

Choroba ta nie jest wyrokiem. Pod warunkiem, że chory odpowiednio wcześnie dowie się o zakażeniu. Dlatego wykonywanie testów jest kluczowe nie tylko w grupach podwyższonego ryzyka, ale w całej populacji.

Najskuteczniejszym środkiem zapobiegania zakażeniom HIV pozostaje efektowna, systematyczna profilaktyka i edukacja zdrowotna, oparta na aktualnym stanie wiedzy. Brak odpowiednio prowadzonej edukacji zdrowotnej oraz bagatelizowanie ryzyka zakażenia, odpowiadają za utrzymujący się wysoki odsetek osób zakażonych HIV. Konieczne jest prowadzenie ciągłych działań polegających na promowaniu testowania i poradnictwa HIV oraz objęcie opieką medyczną osób, u których rozpoznaje się zakażenie HIV.

Powrót na początek strony