Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

11 kwietnia – Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona (Światowy Dzień Osób Cierpiących na Chorobę Parkinsona)

Światowy Dzień Osób Cierpiących na Chorobę Parkinsona

W 1997 roku na cześć Jamesa Parkinsona został ustanowiony 11 kwietnia Światowy Dzień Choroby Parkinsona. To właśnie on jako pierwszy opisał objawy choroby, dlatego otrzymała ona taką nazwę. Data 11 kwietnia to również dzień urodzin Jamesa Parkinsona. Odpowiednia diagnostyka u osób, u których podejrzewa się chorobę Parkinsona, rehabilitacja i właściwe leczenie zaawansowanej postaci choroby to główne potrzeby pacjentów i ich bliskich.

Głównym celem corocznych obchodów święta jest przede wszystkim zwiększenie świadomości oraz poszerzenie wiedzy na temat choroby Parkinsona. Kolejnym niezwykle ważnym założeniem jest również ukazanie sposobów pomocy osobom chorym oraz przekazanie informacji mówiących o tym, na czym polega leczenie pacjentów borykających się z Parkinsonem. Jest to dzień, w którym każdy z nas może okazać swoje wsparcie nie tylko osobom chorym, ale i ich rodzinom.

Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną spowodowaną zanikiem komórek nerwowych w mózgu, które produkują dopaminę. Dopamina to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za prawidłowe przesyłanie sygnałów odpowiedzialnych za pracę mięśni, postawę i ruch. Z nieznanych przyczyn komórki nerwowe w mózgu ulegają degeneracji i obumarciu, co sprawia, że stężenie dopaminy w mózgu nie jest wystarczające. Pojawiają się objawy, które często są mylone ze zmianami reumatycznymi, przebytym udarem mózgu, guzem mózgu, czy depresją – zmęczenie, spowolnienie ruchowe, niezgrabność ruchów, drżenie rąk.

Choroba Parkinsona rozwija się powoli. Gdy w miarę rozwoju choroby zmiany w mózgu są coraz poważniejsze, skutkują upośledzeniem czynności poznawczych i nasileniem objawów. Po pewnym czasie pojawiają się dodatkowo: zaburzenia równowagi, pochylona do przodu sylwetka, trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak mycie się, jedzenie, ubieranie.

Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan.

Powrót na początek strony