Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

15 października – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 października w Europie jest obchodzony Dzień Walki z Rakiem Piersi. Święto zostało ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi. Celem tego dnia jest promocja badań profilaktycznych, rzetelnej wiedzy oraz czujności onkologicznej dotyczącej nowotworów piersi.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi wpisuje się w obchody tzw. Różowego Października – Miesiąca Świadomości Nowotworów Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Dzień ten jest to dobry moment, aby poruszyć temat profilaktyki, leczenia oraz jakości życia pacjentek w trakcie terapii onkologicznej.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. W Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności. W naszym kraju raka piersi rozpoznaje się u 19 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie. Jeśli chodzi o tzw. pierwotną profilaktykę raka piersi to najważniejsze jest unikanie palenia tytoniu, nadmiernych ilości tłuszczu w diecie oraz ograniczenie spożycia alkoholu. Istotna jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowy sen – 8 godzin na dobę. Niestety, nie ma złotej metody, która chroni przed zachorowaniem w stu procentach.

Mammografia należy do tzw. wtórnej profilaktyki raka piersi (pozwala na wczesne wykrycie choroby). Badanie mammograficzne jest wykonywane bez skierowania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Do bezpłatnego skorzystania z mammografii uprawnione są Panie od 50 do 69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

USG piersi zaleca się wykonywać od 20. do 30. roku życia co 2 lata, a po 30. roku życia – co roku. Nie do przecenienia w profilaktyce raka piersi pozostaje również badanie palpacyjne piersi – samodzielne, jak i wykonywane w gabinecie lekarskim. Każde niepokojące zmiany i objawy powinny zostać zweryfikowane przez doświadczonego specjalistę.

Powrót na początek strony