Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

15 września – Europejski Dzień Prostaty

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Został on ustanowiony w dniu 15 września 2006 roku przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU). Dzień Prostaty ma na celu zwiększenie świadomości wśród mężczyzn na temat chorób gruczołu krokowego, a także zachęcenie do częstszego wykonywania badań profilaktycznych.

Prostata jest to gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny. Jest niewielkim gruczołem umiejscowionym poniżej pęcherza moczowego. Prostata odpowiedzialna jest za produkcję płynu, w którym znajdują się plemniki. Płyn ten znajduje się w męskiej spermie, ma charakterystyczny białawy odcień. Ten płyn pełni funkcje odżywcze dla plemników, w ich drodze do kobiecej komórki jajowej.

Rozrośnięta prostata utrudnia całkowite wypróżnienie pęcherza moczowego. Zaleganie w nim moczu może być przyczyną ciągłych i nawracających infekcji. W wyniku czego, może  prowadzić do zaburzenia pracy nerek. W większości przypadków łagodnego rozrostu prostaty można poprzestać na leczeniu farmakologicznym. Gdy zmiany są bardzo zaawansowane, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Po pięćdziesiątce dochodzi zwykle do powiększenia się gruczołu prostaty. Lekarze wyraźnie podkreślają, że wiek jest głównym czynnikiem rozwoju raka gruczołu krokowego. Czym starszy mężczyzna, tym większe prawdopodobieństwo na rozwój raka prostaty. Drugim istotnym czynnikiem ryzyka jest pokrewieństwo rodzinne. Im więcej jest w rodzinie chorych z rakiem gruczołu krokowego, tym większa możliwość, że ten rak w linii męskiej będzie się rozwijać. Rak gruczołu krokowego to niekontrolowany rozrost chorobowo zmienionych komórek w obrębie tego gruczołu.

Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce z najwyższym wskaźnikiem zgonów wśród mężczyzn w Polsce. Według statystyk aż 10% mężczyzn powyżej 50 roku życia jest bezpośrednio zagrożonych rozwojem tej choroby. Największym „sprzymierzeńcem” jest brak świadomości oraz wstyd związany z wizytą u lekarza urologa. Tymczasem proste badanie u urologa oraz pomiar poziomu białka (PSA). Takie badania wystarczą do wykrycia raka prostaty w bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym etapie jego rozwoju.

W związku z Europejskim Dniem Prostaty, serdecznie zapraszamy Panów na badanie i konsultacje urologiczne w SP ZOZ MSWiA w Białymstoku im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego.

Każdy pacjent będzie miał możliwość skorzystania z wizyty u lekarza urologa i w razie wskazań medycznych do dalszej diagnostyki.

Wszelkie informacje dostępne w Rejestracji SP ZOZ MSWiA w Białymstoku im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego przy ul. Fabrycznej 27 lub pod numerami telefonu:

  • 47 710 40 01
  • 47 710 40 02
  • 530 010 717
Powrót na początek strony