Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

16-22 stycznia - Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

W dniach 16-22 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Organizatorem święta jest ECCA, czyli Europejskie Stowarzyszenie ds. Walki z Rakiem Szyjki Macicy. W Polsce Jego celem jest zwrócenie uwagi kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Jest to dobra okazja , aby odwiedzić swojego lekarza ginekologa i porozmawiać na temat kobiecych nowotworów.

Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie i jest obecnie trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet. Według statystyk, w Polsce liczbę nowych zachorowań na raka szyjki macicy określa się na poziomie ok. 3000 rocznie. Na tle innych krajów Europy plasuje nas wśród państw o wysokiej zapadalności na ten typ nowotworu. Rak szyjki macicy stanowi drugą co do częstości przyczynę zgonów wśród kobiet z powodu chorób nowotworowych, a także jest drugim na świecie co do częstości występowania rakiem wśród kobiet. Jest też jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie – stanów przedrakowych, które są wyleczalne w 100%.


Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów. Daje również możliwość oceny, czy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.


Należy zwrócić uwagę, że rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, zatem każda kobieta, może być narażona na zachorowanie.


Jeżeli jesteś kobietą w wieku 25-59 lat raz na 3 lata masz prawo do bezpłatnej cytologii.
Z tej okazji SP ZOZ MSWiA w Białymstoku im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego zaprasza wszystkie kobiety w wieku od 25 do 59 lat, na bezpłatne badanie cytologiczne. Gwarantujemy wysoką jakość usług medycznych, doświadczoną kadrę oraz nowoczesny sprzęt.

Ten tydzień należy do Ciebie. Na badanie cytologiczne nie jest wymagane skierowanie.

Wszystkie informacje dostępne w Dziale Obsługi Pacjenta SP ZOZ MSWiA w Białymstoku przy ul. Fabrycznej 27 lub pod numerami telefonów:

  • (47) 710 40 01
  • (47) 710 40 02
  • 530 010 717
Powrót na początek strony