Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

18 marca – Europejski Dzień Mózgu

18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Dzień ten ma na celu promocję zdrowego trybu życia oraz przypomnienie jak duży wpływ ma styl naszego życia na funkcjonowanie mózgu. To właśnie prawidłowe odżywianie ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Jest ono istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka, a zwłaszcza dla ludzkiego mózgu.

Praca mózgu jest ściśle powiązana z aktywnością naszego ciała oraz umysłu. Jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie. Organ ten sprawuje kontrolę nad wszystkimi narządami w ciele człowieka oraz procesami fizjologicznymi. Oprócz tego odpowiada także za zdolności umysłowo-poznawcze, takie jak świadomość, pamięć, empatia czy też podejmowanie decyzji.

Przyczyną chorób mózgu jest najczęściej zaawansowany wiek pacjentów. W Polsce z chorobami mózgu zmaga się ponad 15 mln ludzi. Z każdym rokiem ta liczba stale rośnie.

Jak zadbać o swój mózg?

  • Przede wszystkim wykonywanie regularnych badań kontrolnych ( m. in. poziom cukru we krwi, cholesterolu, ciśnienie).
  • Prawidłowe odżywianie – warzywa czy też tłuszcze wspomagają pracę mózgu, a nadmierne ograniczenia tłuszczu w diecie, prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji.
  • Regularne gimnastykowanie tego organu, poprzez wykonywanie ćwiczeń poprawiających kondycję mózgu.
  • Odpowiedni poziom snu każdego dnia. Chroniczne niewyspanie sprzyja rozwojowi Alzheimera.
  • Przede wszystkim należy ograniczyć wszelkie używki lub zrezygnować z nich całkowicie (alkohol, nikotynę oraz narkotyki). Regularne zażywanie środków odurzających prowadzi do jego degeneracji.
Powrót na początek strony