20-26 stycznia - Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy
Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy to coroczna inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości na temat raka szyjki macicy oraz promowanie działań profilaktycznych, które mogą uratować życie kobiet. Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów kobiecych, który w większości przypadków jest wynikiem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Choć może być groźny, jest również jednym z nowotworów, które można skutecznie wykryć we wczesnym stadium, dzięki regularnym badaniom.
Rak szyjki macicy dotyka około półtora miliona kobiet na całym świecie, obecnie jest trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem wśród kobiet. Jest też jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie – stanów przedrakowych, które są wyleczalne w 100%.
Wczesne wykrycie raka szyjki macicy jest możliwe dzięki regularnym badaniom cytologicznym, które pozwalają na identyfikację zmian przednowotworowych. Zaleca się, aby kobiety w wieku 25-59 lat wykonywały cytologię co trzy lata, a po 50 roku życia również testy HPV. Regularne badania to najskuteczniejszy sposób na zapobieganie rozwojowi raka szyjki macicy, ponieważ umożliwiają one wykrycie nieprawidłowości na wczesnym etapie, kiedy leczenie jest skuteczne.
Główne czynniki ryzyka raka szyjki macicy:
- infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego o wysokim potencjale onkogennym (HR HPV),
- wiek (zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem),
- wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
- duża liczba porodów,
- palenie papierosów,
- stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym,
- partnerzy seksualnie niemonogamiczni, z infekcją HPV (ryzyko zachorowania wzrasta 20-krotnie).
Z okazji Europejskiego tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy warto przypomnieć jak ważna jest profilaktyka. Regularne badania cytologiczne oraz świadomość ryzyka to kluczowe elementy, które mogą uratować życie wielu kobietom. Wspólnie możemy pracować na rzecz zmniejszenia liczby zachorowań.
Jeżeli jesteś kobietą w wieku 25-59 lat raz na 3 lata masz prawo do bezpłatnej cytologii.
Z tej okazji SP ZOZ MSWiA w Białymstoku im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego zaprasza wszystkie kobiety w wieku od 25 do 59 lat, na bezpłatne badanie cytologiczne. Gwarantujemy wysoką jakość usług medycznych, doświadczoną kadrę oraz nowoczesny sprzęt.
Ten tydzień należy do Ciebie. Na badanie cytologiczne nie jest wymagane skierowanie.
Wszystkie informacje dostępne w Dziale Obsługi Pacjenta SP ZOZ MSWiA w Białymstoku im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego przy ul. Fabrycznej 27 lub pod numerem telefonu (47) 710 40 01.