21 września - Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera
Od 1999 roku, 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Jest to czas, kiedy lekarze, ale również bliscy chorych i sami chorzy starają się zwrócić uwagę ludzi zdrowych na tę chorobę, która dotyka coraz więcej osób.
Choroba Alzheimera jest najczęstszym typem otępienia. Jest to zespół objawów zaburzeń funkcji poznawczych oraz zachowań, które powodują problemy w wykonywaniu codziennych czynności oraz wyraźnie pogarszają wcześniejsze funkcjonowanie.
Chociaż demencja występuje głównie u osób starszych, nie jest nieuniknioną konsekwencją starzenia się. Oszacowano, że na otępienie choruje w przybliżeniu 10 proc. osób powyżej 65. roku życia i 20 proc. powyżej 75. roku życia. Według statystyk na świecie co 3 sekundy ktoś zapada na jakiś rodzaj demencji. Szacuje się, że na Alzheimera choruje od 15 do 21 milionów ludzi na całym świecie. Zaś w Polsce jest to ok. 350 tysięcy. Jeśli doliczymy do tego inne formy otępienia to w Polsce mamy ponad pół miliona chorych.
Ciągle jeszcze wiele osób, że kłopoty z pamięcią są naturalną konsekwencją starzenia się. Faktem jest, że szybkość zapamiętywania i zdolności intelektualne pogarszają się wraz z wiekiem, to takie problemy nie powinny przeszkadzać w codziennym życiu. Postępujący zanik pamięci może być wczesnym sygnałem postępującej choroby. Gdy utrata pamięci zaczyna zaburzać codzienne funkcjonowanie, czas zwrócić się do lekarza o pomoc. Ustalenie, co jest przyczyną zaburzeń pamięci to pierwszy krok do uzyskania pomocy.
Wczesne objawy choroby Alzheimera i innych otępień:
- zaburzenia pamięci utrudniające codzienne życie,
- trudności w wykonywaniu najprostszych czynności,
- zaburzenia językowe,
- dezorientacja co do czasu i miejsca,
- zmiany nastroju, zachowania i osobowości,
- utrata zainteresowania dotychczas ulubionym zajęciem lub hobby.
Jeśli Ty lub osoba z Twojego otoczenia ma problemy z pamięcią, umów się na wizytę do lekarza. Oto kilka wskazówek jak przygotować się do wizyty u lekarza
- na wizytę u lekarza weź spis wszystkich leków, które przyjmujesz (wraz z witaminami, aspiryną, itp.),
- sporządź wcześniej i weź ze sobą listę wcześniejszych i bieżących problemów zdrowotnych,
- jeśli członkowie rodziny mieli choroby, które powodowały problemy z pamięcią, powiedz o tym lekarzowi,
- odpowiadaj na pytania lekarza szczerze i jak najlepiej potrafisz,
- sporządź listę objawów, kiedy się rozpoczęły i jak często występują,
- podaj lekarzowi wszystkie szczegóły i przykłady związane z niepokojącymi Cię objawami,
- poproś lekarza, aby zapoznał Cię z przebiegiem i czasem postawienia diagnozy.