Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

22-26 listopada - Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża

22 – 26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Dni te zostały ustanowione w 1972 roku. Początki honorowego Krwiodawstwa sięgają 1958 roku. To wtedy Polski Czerwony Krzyż (PCK) podjął pierwsze działania na rzecz propagowania tej wspaniałej idei.

Krew ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Niezbędna jest w wielu stanach zagrożenia życia, ale także jest niezastąpiona w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym.

Krew może oddać każdy, kto jest w wieku od 18 do 65 lat, waży powyżej 50 kg, przeszedł pozytywnie badanie lekarskie poprzedzające pobieranie krwi od kandydata na dawcę.

Przeciwwskazania do oddania krwi to m.in.:

  • przebyta żółtaczka zakaźna,
  • choroby autoimmunologiczne, układu krążenia, układu nerwowego, układu endokrynnego, choroba nowotworowa,
  • przebyte zawały i udary,
  • nadciśnienie tętnicze.

Można wyróżnić także czasowe przeciwwskazania do oddania krwi, a są to m.in. ciąża i laktacja, przebyta operacja w ostatnich 6 miesiącach, choroby zakaźne, zabieg akupunktury i wykonanie tatuażu, okres odczulania w alergii czy zabieg stomatologiczny lub kosmetyczny, w wyniku którego doszło do naruszenia powłok skórnych. Oddawanie krwi podczas miesiączki również nie jest możliwe (dawcą krwi można zostać 3-4 dni od momentu jej zakończenia).

Zabieg pobrania krwi lub jej składników jest bezbolesny. Niektórzy mogą odczuwać chwilowy dyskomfort podczas wprowadzania igły do żyły, nie trwa to jednak dłużej niż kilka chwil. Po oddaniu krwi również nie powinno być żadnych przykrych doznań, pod warunkiem zastosowania się do wskazań personelu medycznego.

Powrót na początek strony