Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

24 czerwca-Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

24 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. To doskonały moment, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę chorobę. Szczególnie, że coraz więcej osób boryka się z tą chorobą. Głównym celem tego dnia jest edukacja chorych odnośnie objawów jakie występują przy tej chorobie, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Osteoporoza uznana została przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Jest chorobą szkieletu charakteryzującą się zwiększonym ryzykiem złamań kości w następstwie zmniejszenia ich odporności mechanicznej. Pierwsze objawy osteoporozy mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Dopiero po kilku latach mogą pojawiać się pierwsze złamania np. kręgów czy kości udowej. Skutkiem tych złamań są nawracające bóle czy też hiperkifoza w odcinku piersiowym. Złamania kręgów mogą również powodować obniżenie wzrostu osoby chorej.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę, warto:

  • zrezygnować z używek,
  • wykonywać regularne ćwiczenia,
  • wprowadzić suplementację witaminy D oraz wapnia,
  • spożywać produkty bogate w witaminy i minerały.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że osteoporoza może dotyczyć nawet 200 milionów osób na świecie. Szacowana liczba osób chorych w Polsce to 2,1 miliona, w tym 1,7 miliona to kobiety. Na osteoporozę narażona jest co czwarta kobieta powyżej 60. roku życia i co druga, która ukończyła 70 lat. Warto podkreślić, że w Polsce rocznie dochodzi do 120 tys. złamań, których przyczyną jest osteoporoza.

Powrót na początek strony