Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest obchodzony od 2005 roku. Dzień ten jest rocznicą pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Pierwsza udana trans-plantacja została przeprowadzona w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, w 1966 roku. Celem tego święta jest upowszechnienie idei transplantacji w społeczeństwie.

Jak zostać dawcą narządów?

Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, nie musisz nigdzie zgłaszać, że chcesz po śmierci zostać dawcą narządów. Natomiast w przypadku osoby małoletniej zgodę na to muszą wyrazić rodzice lub opiekunowie prawni. Pomimo że nie trzeba deklarować zgody na transplantację po śmierci, wiele osób dodatkowo:

  • rejestruje się w bazach dawców różnych organizacji pozarządowych
  • nosi bransoletki bądź karty dawcy, potwierdzające ich zgodę.

Po śmierci możesz zostać dawcą nie tylko serca, wątroby, trzustki, płuc, nerki czy jelita, ale także rogówek i innych tkanek (skóry, kości, zastawek serca). W ten sposób możesz uratować życie co najmniej sześciu chorym. 

Za życia również można zostać dawcą narządów. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala, możesz zostać żywym dawcą nerki. Jeżeli ktoś z Twoich bliskich potrzebuje przeszczepu nerki, możesz mu ją ofiarować. Do zabiegu potrzebna jest zgoda Twoja i biorcy. Natomiast jeśli chcesz pomóc osobie spokrewnionej w dalszej linii lub osobie, z którą wiążą Cię szczególne względy osobiste, potrzebna jest zgoda sądu na przeprowadzenie zabiegu, co zapobiega ewentualnym nadużyciom. 

Zanim zostaniesz żywym dawcą lekarze poinformują Cię o ewentualnym ryzyku, a także zrobią wszystkie niezbędne badania dla bezpieczeństwa dawcy oraz biorcy. Zarówno Ty, jak i osoba przez Ciebie obdarowana, zostaniecie szczegółowo poinformowani przez lekarza o możliwych następstwach zabiegu.

Powrót na początek strony