Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest obchodzony od 2005 roku. Dzień ten jest rocznicą pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Pierwsza udana trans-plantacja została przeprowadzona w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, w 1966 roku. Celem tego święta jest upowszechnienie idei transplantacji w społeczeństwie.

Transplantacja polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od innego człowieka. Dla osób ze skrajną niewydolnością serca, płuc czy wątroby przeszczepienie narządu jest jedyną skuteczną metodą ratującą życie.

Jak zostać dawcą narządów?

Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, nie musisz nigdzie zgłaszać, że chcesz po śmierci zostać dawcą narządów. Natomiast w przypadku osoby małoletniej zgodę na to muszą wyrazić rodzice lub opiekunowie prawni. Pomimo że nie trzeba deklarować zgody na transplantację po śmierci, wiele osób dodatkowo:

  • rejestruje się w bazach dawców różnych organizacji pozarządowych
  • nosi bransoletki bądź karty dawcy, potwierdzające ich zgodę.

Po śmierci możesz zostać dawcą nie tylko serca, wątroby, trzustki, płuc, nerki czy jelita, ale także rogówek i innych tkanek (skóry, kości, zastawek serca). W ten sposób możesz uratować życie co najmniej sześciu chorym. 

Za życia również można zostać dawcą narządów. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala, możesz zostać żywym dawcą nerki. Jeżeli ktoś z Twoich bliskich potrzebuje przeszczepu nerki, możesz mu ją ofiarować. Do zabiegu potrzebna jest zgoda Twoja i biorcy. Natomiast jeśli chcesz pomóc osobie spokrewnionej w dalszej linii lub osobie, z którą wiążą Cię szczególne względy osobiste, potrzebna jest zgoda sądu na przeprowadzenie zabiegu, co zapobiega ewentualnym nadużyciom. 

Zanim zostaniesz żywym dawcą lekarze poinformują Cię o ewentualnym ryzyku, a także zrobią wszystkie niezbędne badania dla bezpieczeństwa dawcy oraz biorcy. Zarówno Ty, jak i osoba przez Ciebie obdarowana, zostaniecie szczegółowo poinformowani przez lekarza o możliwych następstwach zabiegu.

Powrót na początek strony