Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

27 maja Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego składamy wszystkim Diagnostom Laboratoryjnym oraz Pracownikom medycznych laboratoriów diagnostycznych najlepsze życzenia.

Równo 60 lat temu Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Na cześć tego odkrycia polscy diagności laboratoryjni obchodzą swoje święto.

W tym roku jest jeszcze jeden powód do przypominania sobie i społeczeństwu początków: dwadzieścia lat temu weszła w życie ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 2245), która określa zasady dostępu do wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód.

Zgodnie z danymi Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych diagności laboratoryjni to najmniejsza medyczna grupa zawodowa, licząca około 17 tys.osób. Obecnie diagnosta laboratoryjny z tytułem specjalisty to wysoko wykwalifikowany profesjonalista, którego kształcenie trwa 9 lat. Współcześnie medycyna laboratoryjna to jedna z najdynamiczniej rozwijających się nauk medycznych. Bez badań laboratoryjnych nie ma dziś medycyny: postawienie prawidłowej diagnozy, oraz skuteczna profilaktyka  jest niemożliwa. Diagności laboratoryjni ustawicznie poszerzają swoje kompetencje. Ostatnio uzyskali uprawnienia do kwalifikowania i wykonywania szczepień ochronnych przeciw COVID-19, a od kilku lat wchodzą w skład Wojewódzkich Komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

 

 

Pliki do pobrania

Powrót na początek strony