Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

8 maja - Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

8 maja jak co roku obchodzimy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Celem tego święta jest podniesienie poziomu wiedzy na temat złośliwego nowotworu jajnika oraz uświadomienie na temat wczesnych i nietypowych objawów tej choroby.

W Polsce rak jajnika to drugi najczęstszy nowotwór żeńskich narządów rodnych. Choroba  nie daje charakterystycznych objawów. Dlatego też często diagnozę stawia się w 3 lub 4 stadium zaawansowania. Najczęstszymi objawami, które można zauważyć przy raku jajników to przewlekłe dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. wzdęcia, uczucie pełności, zaparcia, pobolewania brzucha. To jeden z najtrudniej leczonych kobiecych nowotworów.

Ryzyko zachorowania na raka jajników wzrasta wraz z wiekiem. Najwyższą zachorowalność obserwuje się u kobiet w wieku 55 -79 lat. Na zachorowanie najbardziej narażone są kobiety u których obserwuje się m.in. zespół dziedzicznego raka jajnika i piersi, nosicielstwo mutacji genów BRCA1, BRCA2, zespół Lyncha, bezdzietność, zaburzenie hormonalne lub leczenie lekami hormonalnymi.

Warto pamiętać, że wczesne zdiagnozowanie raka jajnika zwiększa szanse na wyleczenie.

Powrót na początek strony