Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

Oddział Dzienny Leczenia Nerwic i Psychogeriatrii

 Kierownik Oddziału:

dr n. med. Adrian Andrzej Waszkiewicz - Kierownik Oddziału Dziennego Leczenia Nerwic i Psychogeriatrii, psycholog kliniczny

Kontakt:

Dział Obsługi Pacjenta: (47) 710 40 33

Pacjenci podczas trwania terapii codziennie uczestniczą w kilkugodzinnych zajęciach prowadzonych przez psychoterapeutów. Na oddziale pracują specjaliści wyszkoleni w różnych ośrodkach psychoterapeutycznych posiadający szeroką wiedzę o psychoterapii, ale specjalizujący się w różnych szkołach terapeutycznych. To oznacza różnorodność spojrzeń na problemy pacjenta, możliwość szerszego wykorzystania różnych technik psychoterapii, co pozwala na indywidualne podejście do pacjenta. Ponadto każdy z pracowników oddziału systematycznie poddaje swoją pracę superwizji u specjalisty spoza ośrodka, co gwarantuje stały rozwój i dbanie o jakość udzielanej pomocy. Oddział funkcjonuje na zasadzie współpracy zespołu lekarzy, psychoterapeutów, psychologów.

Na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic i Psychogeriatrii leczone są m.in.:
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia lękowo-depresyjne,
- zaburzenia lękowe związane ze stresem oraz pod postacią somatyczną,
- zaburzenia odżywiania się,
- zaburzenia osobowości.

Podstawową formą leczenia jest psychoterapia: grupowa.

Dodatkowe informacje:

Pierwszym etapem leczenia są konsultacje diagnostyczne, których celem jest ustalenie zakresu problemów pacjenta i ustalenie formy leczenia.

Konsultacje to indywidualne spotkania z psychoterapeutą, które w miarę potrzeby mogą być poszerzone o konsultację psychiatryczną. To one odpowiedzą na pytanie czy konieczna jest psychoterapia w naszym oddziale, czy też leczenie w placówce dostosowanej do trudności i zaburzeń pacjenta.

Psychoterapia prowadzona jest w formie grup otwartych. Chętni mogą zapisywać się na zajęcia na bieżąco.

Cykl leczenia trwa przeważnie 12 tygodni z możliwością przedłużenia, co za każdym razem uzależnione jest od potrzeb i oczekiwań pacjenta. Ponadto grupy terapeutyczne są organizowane w systemie porannym.

Pacjentów leczymy bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ. Aby rozpocząć leczenie konieczne jest umówienie się na pierwszą konsultację psychologiczną/psychoterapeutyczną. Kwalifikacje oraz wyznaczenie terminu przyjęcia i/lub wpisanie do kolejki oczekujących, odbywa się w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Lekarze pracujący w Oddziale:

dr n. med. Adrian Waszkiewicz - kierownik Oddziału Dziennego Leczenia Nerwic i Psychogeriatrii, specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta. W 2015 roku zdobył tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, w 2016 roku ukończył całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w podejściu Ericksonowskim organizowane prze PIE w Łodzi, atestowane przez PTP. W 2017 uzyskał specjalizację z psychologii klinicznej, był pracownikiem naukowo-dydaktycznym oraz jest autorem artykułów w czasopismach naukowych. Zawodowo zajmuje się diagnozą psychologiczną oraz psychoterapią.

dr n. med. Walenty Korcz - w 1999 r. uzyskał dyplom lekarza na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. Ukończył szkolenie z psychoterapii w podejściu psychodynamiczno-systemowym organizowane przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2007 r. uzyskał specjalizację z psychiatrii. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku w 2008 r.  W 2009 r. uzyskał certyfikat z psychoterapii w SNP PTP oraz SNPR PTP. W 2013 r. ukończył specjalizację lekarską z seksuologii. W oddziale pracuje od 2006 roku jako lekarz i psychoterapeuta prowadzący psychoterapię grupową. Od 2006 roku prowadzi także  psychoterapie indywidualną. Wiele lat zajmował się również terapią systemową. W rozwoju zawodowym uczestniczy w szkoleniach oraz jest pod superwizją, dbając ustawicznie o własny rozwój zawodowy,  podnoszenie kwalifikacji oraz pracując w zgodzie z wysokimi standardami opieki medycznej. Prowadzi również praktykę prywatną.

mgr Mariola Wysocka - ukończyła psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, 4-letnia szkołę psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym (SWPS). Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując na stanowisku psychologa szkolnego, psychologa w poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie zajmowała się diagnozą i terapią oraz prowadząc psychoterapię indywidualną młodzieży i dorosłych. Na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic oraz w Poradni Zdrowia Psychicznego pracuje od 2016r.

mgr Monika Koplińska-Grabowska - pedagog i psychoterapeuta. W 2018 r. ukończyła całościowe szkolenie z psychoterapii (w orientacji psychodynamicznej i systemowej) organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii  i Opieki Środowiskowej w Krakowie. W ODLNiP SP ZOZ MSWiA pracuje od 2022 r., współprowadzi terapię grupową. Jest również specjalistą terapii uzależnień. Interesuje się psychoterapią par.

mgr Konrad Kozłowski – psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji. Absolwent psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończył całościowe, czteroletnie szkolenie w psychoterapii dla lekarzy i psychologów organizowane przez Katedrę Psychoterapii UJ Collegium Medicum, przygotowujące do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pracował jako psycholog i psychoterapeuta m.in. w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Choroszczy, gdzie zajmował się diagnozą psychologiczną, psychoterapią pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii, ChAD i zaburzeń urojeniowych oraz przygotowywaniem opinii sądowo-psychologicznych. Był także związany z Kliniką Psychiatrii Allenort, obecnie działającą jako Centrum Medyczne Damiana w Białymstoku, gdzie prowadził psychoterapię indywidualną osób dorosłych. Doświadczenie zdobywał również jako psycholog w Warsztacie Terapii Zajęciowej, gdzie zajmował się psychoedukacją, treningiem funkcji poznawczych oraz testami psychometrycznymi. Pracował także jako asystent terapeuty w terapii neuropsychologicznej dorosłych oraz terapii dzieci ze spektrum autyzmu. Poza pracą kliniczną angażuje się w działalność szkoleniową i współpracuje z różnymi instytucjami medycznymi. Pełnił funkcję biegłego psychologa w oddziale psychiatrii sądowej. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje i pracuje pod stałą superwizją.

mgr Agnieszka Kubacka – Lisicka – psycholog, psychoterapeutka. Ukończyła całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w Szkole Psychoterapii Gestalt w Warszawie, akredytowanej przez EAGT. Ukończyła 5-letnie magisterskie studia psychologiczne z wyróżnieniem, podyplomowe studia z przygotowania pedagogicznego i wczesnego wspomagania rozwoju. Doświadczenie zdobyła pracując w Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, Technikum i Centrum Razem. Aktualnie współpracuje z Centrum Zdrowia Psychicznego DiM oraz prowadzi prywatny gabinet. Na Oddziale pracuje jako psychoterapeutka współprowadząc terapię grupową.

lek. Sylwia Sokołowska, specjalistka z zakresu psychiatrii dorosłych, absolwentka UMB w Białymstoku, pracuje z pacjentami od 2017r., doświadczenie zawodowe zdobywała w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale psychiatrycznym całodobowym i dziennym, w poradni zdrowia psychicznego oraz poradni leczenia uzależnień. Ukończyła staże i kursy obowiązkowe w programie specjalizacji w dziedzinie psychiatrii, systematycznie bierze udział w dodatkowych kursach oraz konferencjach dotyczących zdrowia psychicznego.

dr n. med. Anna M. Kropiwnicka – pedagog, psychoterapeutka w trakcie czteroletniego, całościowego szkolenia w nurcie psychodynamicznym, w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Szkolenie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Tytuł magistra pedagogiki uzyskała na Uniwersytecie w Białymstoku. Jest także wykwalifikowaną socjoterapeutką i terapeutką zajęciową. Ukończyła studia podyplomowe w Studium Terapii i Treningu Grupowego na Uniwersytecie Warszawskim oraz  Kursu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach I i II stopnia, w Centrum TSR w Warszawie. Wieloletni nauczyciel akademicki na UMB, gdzie obroniła doktorat w 2023 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywała w CZP w Białymstoku i Hajnówce, ŚDS w Krynickich, Ośrodku Uzależnień dla dzieci i Młodzieży Metanoia. Była wieloletnim członkiem zarządu  Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Psychiatrycznej "Szansa" z siedzibą w Choroszczy. Obecnie studiuje psychologię. Swoją prace terapeutyczna poddaje regularnej superwizji.

mgr Eliza Górska - pedagog i psychoterapeuta. Tytuł magistra uzyskała na Uniwersytet w Białymstoku na Wydziale Pedagogii i Psychologii. Ukończyła 4,5 letni kurs dający uprawnienia do pracy psychoterapeuty w Krakowskim Centrum Edukacyjnym COGITO w podejściu psychodydaktycznym i systemowym, akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, którego jest członkiem. Ukończyła studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szkolenie z zakresu Interwencji Kryzysowej. Pracowała z osobami doświadczającymi przemocy domowej oraz osobami stosującymi przemoc. Przez wiele lat udzielała wsparcia osobom w kryzysie w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Białymstoku. Pracowała także z rodzinami zastępczymi i ich podopiecznymi. Stale podwyższ swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach, konferencjach itp. Ukończyła długoterminową terapię indywidualną, ukończyła również własną terapię grupową. W swojej pracy przestrzega standardów etycznych. Pracuje pod stałą superwizją.

lek. Joanna Rzucidło-Zieja - absolwentka Akademii Medycznej w Białymstoku. Specjalista z zakresu psychiatrii. Specjalizację uzyskała w 2009 r. w Klinice Psychiatrii AMB. Ma bogate doświadczenie zawodowe: pracowała w SPP ZOZ w Choroszczy (między innymi w Oddziale Terapii Uzależnień od Alkoholu zarówno dla mężczyzn jak i kobiet) oraz poradniach zdrowia psychicznego. Od 2015 związana z Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych „ETAP” w Białymstoku. Systematycznie uczestniczy w kursach i konferencjach naukowych, a zdobywaną tam wiedzę wykorzystuje w pracy z pacjentami. Od marca 2024 pracuje jako specjalista psychiatra w Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic i Psychogeriatrii SP ZOZ MSWiA w Białymstoku im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego.

Dokładne informacje pod nr tel. (47) 710 40 33 w godzinach od 8-15.

 

Powrót na początek strony